امروز
 يكشنبه , 01/بهمن/1396
 Sunday , 21/January/2018

 

حدیث نور

شرکت های تابعه صندوق

تجربه های سالمندان و بازنشستگان، پشتوانه های ارزشمند برای جامعه چاپ فرستادن به ایمیل
يكشنبه ، 9 خرداد 1389 ، 14:33


جامعه سالم ، پویا و بانشاط جامعه ای است که بتواند از امکانات موجود به نحو احسن بهره برده و افراد در آن از آسایش و رفاه بسربرند.

نقش سالمندان و بازنشستگان در خدمت به جامعه اگر از افراد فعال و جوان و میانسال بیشتر نباشد ، کمتر نخواهد بود به شرط اینکه جامعه بتواند به درستی از اندوخته ها و ویژگی های سالمندان و بازنشستگانش بهره برد.

محققان آمریکایی براین باورند که افراد با بالارفتن سن اکثرا پخته تر شده و با اندوخته ای از آموخته ها و تجارب می توانند افراد سودمندی ، همچون دوران فعالیت و حتی برای جامعه خود باشند.

البته این نیز نباید فراموش شود که به گفته برخی از روانپزشکان سالمندی " ژرونتولیست " ها پیشرفت هایی که در زمینه دانش و فناوری نصیب انسان شده است ، زندگی را ماشینی کرده و میان انسان و ارزش های والایی که پیش تر نصب العین همه آحاد جامعه بوده ، فاصله انداخته است .

 

 

 

پیشرفت های علمی و فناوری انسان ها را از معنویات و فضایل اخلاقی دور ساخته و بسیاری از ارزش های پسندیده در جوامع به دست فراموشی سپرده شده است.

این همه سبب شده که از سالمندان و بازنشستگان جامعه غفلت ورزیم و این انسان های والا و ارزشمند را فراموش کنیم.

انسان هایی که روزگاری نه چندان دور تمام بنیه و قوای خود را صرف خدمت به جامعه کرده و امروز با قدی خمیده ، موهایی سپید ، چشم هایی بی فروغ و گود رفته و ... ابزارهای لازم برای ارتباط با دیگران را از دست داده و چشم به یاری ما دوخته اند.

نباید فراموش کنیم که سالمندی مرحله ای حساس از عمر است که اگر با سلامت و رفاه نسبی توام شود ، از ایام خوش زندگی که همان دوران طلایی است و اگر با بیماری و فقر توام شود ، مصیبت بار و بدترین دوران زندگی است که همان دوران خاکستری است.

این را نیز باید همواره در نظر داشته باشیم که دوران سالمندی ، سال های پختگی ، عقلانیت و درایت ، دانش و فرزانگی و پشت سرگذاشتن تجارب گرانقدر است.

پژوهشگران دانشگاه میشیگان در شمال آمریکا با آزمودن بیش از 240 نفر از گروههای سنی گوناگون و طرح پرسش هایی در ارتباط با اختلاف نظرهای رایج میان انسان ها ، هنگام بررسی پاسخ ها دریافته که افرادی که در این آزمون سنشان بالاتر از 60 سال بوده نسبت به دیگرگروههای سنی جوان تر ، پاسخ هایی ارائه کرده که در مباحث روانشناسی این چنین پاسخ ها واجد خصوصیاتی است که از افراد عاقل و پخته بر می آید.

یکی از پرسش های مطرح شده در این آزمون در نظر گرفتن ابعاد گوناگون یک مناقشه و نیز تلاش برای یافتن راه های دست یابی به توافق و آشتی در یک اختلاف مناقشه برانگیز بوده است.

بطور کلی پاسخ های همه افراد بالاتر از 60 ساله در این آزمون که 247 نفر از گروههای سنی 25 تا 59 ساله و 60 ساله تا 89 ساله در آن شرکت داشته اند ، کامل تر ، منطقی تر و راهگشا تر و بدیهی است که با امتیازات بالاتری از سوی برگزار کنندگان آزمون قرین بوده است .

این آزمون تنها نمونه ای از صدها بلکه هزارها فقره آزمون ها و آزمایش هایی است که در زمینه خصوصیات عقلانی برقر و قدرت تفکر و کارایی فکری سالمندان و بازنشستگان تدارک دیده شده است و بیشترین آنها مهر تاییدی بر این ادعا زده اند.

از سوی دیگر بررسی های آماری انجام شده از سوی مراکز دانشگاهی آمریکا حکایت از آن می کند که ویژگی پختگی افراد ربطی به هوشمندی ، تحصیلات و موقعیت اجتماعی آنها ندارد به عبارت دیگر یک سالمند دانشگاه نرفته ، بزرگ شده در خانواده ای فقیر یا متوسط و دارای ضریب هوشی متوسط می تواند از یک جوان با ضریب هوشی بالا ، تحصیلکرده و برخوردار از موقعیت اجتماعی خوب ، پخته تر باشد و با پختگی و عقلانیت عمل کند.

دانشمندان آمریکا با استناد به تحقیقات گسترده ای که به تازگی در دانشگاه های این کشور در رابطه با عقلانیت و تجارب سالمندان و بازنشستگان به عمل آمده و همگی مهر تایید بر پختگی سالمندان زده توصیه کرده که سمت هایی که نیازمند پختگی و هوشمندی است به افراد سالمند و پخته واگذار شود مانند میانجی گری ، مذاکرات برای رفع اختلاف ها و حصول توافق و از این دست کارها .

جامعه ای که خواهان پیشرفت و تعالی است باید سالمندان و بازنشستگان خود را بشناسد و نیازهای آنان را مرتفع ساخته و از تجارب ارزنده آنان به نحو احس بهر برد.

ففراموش نشود که سالمندی به منزله درخت حیات است در سال های بار و بردادن و به ثمر نشستن ، در دوران سالمندی هر آنچه که در دوران جوانی و نوجوانی و میانسالی کاشته شده است ، باید ثمر دهد و تک تک افراد جامعه از ثمرات آن بهره مند شوند ، مشروط به اینکه قدر سالمندان و بازنشستگان خود را و آنها را بهتر شناخته و در رفع نیازهایشان کوشا باشیم .

منابع

1-پایگاه اینترنتی دویچه وله

2-پایگاه اینترنتی پزشکان بدون مرز