امروز
 يكشنبه , 01/بهمن/1396
 Sunday , 21/January/2018

 

حدیث نور

شرکت های تابعه صندوق

مصاحبه با آقاي طهماسبي چاپ فرستادن به ایمیل
چهارشنبه ، 27 بهمن 1389 ، 10:21

 

مدير مالي پروژه

1. عمليات اجرايي پروژه پس از تعطيلي 3 ساله و پيشرفت فيزيکي حدوداً 40 درصدي چگونه بار دیگرآغاز شد؟

پروژه 39 ، بخشي از آن به همکاران سازماني به صورت پيش فروش واگذار شده بود و چند سالي بود که همکاران سازمان در انتظار تحويل واحدهاي مسکوني بودند اما به دليل مشکلاتي که از نظر اجرايي پيش آمد، پروژه وقفه اي حدوداً دو سه ساله داشت تا اینکه در دوره مديريت جديد صندوق، حاج آقا پورنصاري، با اتکا به خداوند و همت و تلاش مديريت در تمام سطوح، تلاش براي رفع موانع از جمله مجوزهاي قانوني و هماهنگ يهاي لازم از نظر مالي و اداري و هماهنگي با نهاد هاي ذي ربط آغاز شد و با مديريت دقيق و استفاده از کارشناسان مجرب و برنامه ريزي و زمان بندي که اين کار، باردیگرکليد خورد.

2. نحوه برنامه ريزي جبراني و کنترل پروژه براي افتتاح در تاريخ مقرر چگونه بوده است؟

مستحضر هستيد که راه اندازي کارهايي که به صورت نيمه کاره رها مي شوند، تلاش مضاعفي را ميطلبد و برنامه ريزي در اين خصوص هم بسيار دشوار است زیرا ضرورت دارد که برنامه ريزي ومحاسبات بسیار دقيقي انجام شود تا بتوانیم زمان صحيح را اعلام کنیم با توجه به حساسيت اين پروژه در سطح کلان آن و در جريان بودن مسئولان مختلف شهري در دور ه هاي مختلف ميطلبيد که تلاش مضاعفي براي برنامه ريزي صورت گیرد. من به جرئت ميتوانم بگويم تلاشي که مديريت محترم صندوق، با تدابیر حکيمانه انجام دادند، عامل اصلي افتتاح به موقع بود. استفاده از خِرد جمعي در بخشهاي مختلف فني و مالي طي جلسات متعدد و متراکم و اخذ نظر از کارکنان فني در بخشهاي مختلف، در نهایت منجر به زمانبندي شد وپس از آن از طرف همه مديريتها تعهد گرفته شد که علميات اجرايي طبق اين زمان بندي انجام شود و در نهايت برنامه به منظور اجرا ابلاغ شد.

 

 

 

3. تغييرات طرح، نقشه، کاربري و اجراي پروژه در مقايسه با طراحي هاي اوليه قبل از تعطيلي و نتايج حاصل از آن را بيان کنيد.

من اين را در دو بخش عنوان ميکنم: طرح اول، تغييرات نقشه و طرح دوم، بهينه ساختن طرحها و نقشه هاست. بعضي جاها به صورت کلي طرح تغيير کرد. در بخشهاي مختلف مانند لابيها، طرح و نقشه تغییر یافت و این موجب شد که مجوزهاي ديگري از نهادهايي مانند شهرداري براي واحدهاي تجاري گرفته شود. طرح کاربري بانکها پیشتر به اين صورت نبود. طراحي زيباي انجام شد که اگر اين طرح اوليه را با فعلي مقايسه کنيم، شايد 180 درجه تفاوت داشته باشد و اين طرح، طرحي نو، جديد و متناسب با ساخت و سازهاي کنوني در ايران وکشورهاي ديگر است که آن را مهندسان با سابقه ما که پروژه هاي مختلف را در نقاط مختلف کشور اجرا يا در کشورهاي ديگر دیده اند، به ویژه درخصوص لابي و واحدهاي تجاري تحسين کرده اند. بخش دوم، در زمینه بهينه ساختن پروژه است. در بخش نماي ساختمان، استفاده از کامپوزيت در طرح قبلي نبود اما در طرح جديد، درحدود 7 الي 8 هزار متر کامپوزيت اجرا شد آن هم تا ارتفاع 22 طبقه که در کشور تا کنون تقريباً اجرا نشده بود. استفاده از HPL نیز به نماي ساختمان زيبايي خاصي داده است و این در طرح قبلي نبود. همه اينها قبلاً يا سنگ و در بعضي جاها سيمان سفيد بود. اگر کار به آن ترتيب اجرا مي شد، چهره بدي به ساختمان ميداد. بهينه ساختن پروژه نیز هزینه بر بود که شجاعت آن را مديريت به خودش داد تنها تعهدي که مدیریت داشت اين بود که واحدها را تحويل همکاران بدهند و مابقي را بفروشند بنابراین این قبیل اقدامات ارزش گذاري روي کار بود که واقعاً هم هزينه بر و هم زمان بر بود و فکر ميخواست. در نهایت، کار به بهترين نحو انجام شد. در بخش طراحي داخلي هم به همين نحو، در بخش راهروها، ما فقط گچ و رنگ داشتيم که از بهترين سرانيت ترکيه استفاده شد.

در جاهاي مختلف مانند درها و در بعضي جاها حتي برخي کارهايي انجام شده بود که قابل تغيير نبود آنجا هم تا جايي که میشد اصلاح شد. از موارد ديگر، انتقال پست برق به زيرزمين بود که پیش ترجلوي پروژه بود و نماي بدي داشت همچنين انتقال پست گاز از جلو به زمين مجاور.

4. اين پروژه را در مقايسه با ساير پروژه هاي همتراز چگونه ارزيابي ميکنيد؟

اين پروژه به نظر بنده در نوع خودش در سطح کشور اگر بي نظير نباشد، کم نظير است چرا که ویژگي هاي خاصي دارد. اول اينکه این پروژه در پايتخت اجرا شد. همچنین مشکلاتي که يکي از مهمترین آنها موقعيت جغرافيايي محل بود. زمین کاملاً محصور بين خيابان و خانه هاي مسکوني بود پروژه 712 واحدي را در يک زمين 12.000 الي 14.000 متري اجرا کردن، مشکلاتي در پي داشت که علي رغم همه آنها، اين پروژه به بهترين نحو اجرا شد. اکثر پيمانکاراني که در آنجا کار ميکردند، اذعان داشتند که هرگز باور نمي کردند پروژه به اين زيبايي اجرا شود و طبق زمانبندي، سر وقت تمام شود. اما دومين موردي که در بحث مقايسه بايد عرض کنم اين بود که اجراي پروژه و طراحي از ابتدا تا انتها برعهده متخصصان و مهندسان خودمان بود و با موفقيت به پايان رسيد و در بهره برداري تا الان کمترين مشکلات را داشتيم.

5. نحوه انتخاب و نظارت کمّي و کيفي پيمانکاران، کارشناسان و عوامل اجرايي چگونه بود؟

در خصوص انتخاب کارشناسان و عوامل اجرايي باید عرض کنم که در انتخاب افراد از مجري تا مهندسان و کارشناسان و عوامل اجرايي با توجه به تجربيات و نظرات همکاران سعي شد که از نيروهاي مجرب و کاردان استفاده شود. در بخش انتخاب پيمانکاران ما با توجه به اينکه دستگاه مشاور و ناظر اجراي پروژه بود، پيمانکاراني را معرفي ميکرد. مجري نيز پيمانکار را معرفي ميکرد به اضافه اينکه امور مالي هم اگر از پيمانکاراني شناخت داشت معرفي ميکرد و وقتي صلاحيت فني آنها تاييد ميشد، به صورت قانوني از طريق مناقصه انتخاب مي شدند و سوابقشان همراه قيمت هايشان گرفته میشد و در کميسيونهاي فني و مالي بررسي میشد و درنهایت، با توجه به قيمتهايي که پيشنهاد داده بودند، انتخاب مي شدند و با آنها قرارداد بسته مي شد.

6. موانع و مشکلات اجرايي را که در طول اجراي پروژه با آن مواجه شده ايد بيان کنيد.

مهم ترين مانع و مشکل اجرايي، توقف پروژه بود. زیرا اگر در يک بخش، موتور محرک هاي خاموش شود، به حرکت درآوردن اين موتور خود انرژي مضاعفي را در بخش هاي مختلف ميطلبد. اما با مديريت و برنامه ريزي هاي انجام شده توانستيم در بخشهاي مختلف مشکلات را مرتفع کنيم. هر آيتمي که در اين پروژه بود و ما بر آن دست ميگذاشتيم، ده مشکل درکنارش داشت. حتي خود پيمانکاراني که پیش از این اينجا کار کرده بودند يک مشکل محسوب مي شدند، اينها تسويه نشده بودند وما ميخواستيم پيمانکاران جديد را بگيريم ابتدا فصل مشترک ميخواستند درحالی که پيمانکاران قبلي با پروژه اختلاف داشتند و تسويه نکرده بودند. همچنین چند سال از خواب پروژه گذشته بود و قيمت ها تغيير کرده بود يعني هر آيتميکه شما در اين پروژه حساب کنيد، در بخشهاي مختلف کنارش ده مشکل هم داشت. تنها عاملي که باعث شد همه اين مشکلات حل شود مديريت در برنامه ريزي و زمان بندي بود. که خدا را شکر، به حول و قوه الهي همه اينها برطرف شد وکار به پیش رفت.

7. تجربيات مفيدي که در اجرا و احداث اين پروژه به دست آورديد و نحوه استفاده از اين تجربيات در پروژه هاي آتي را برشماريد؟

اگر ما در هر زمينه، يک علمي داشته باشيم، زماني نظریه هاي آن اثر بخش است که بتوانيم آنها را به صورت عملي پياده کنيم. کارکردن در اين پروژ ه ها با همه مشکلات و موانع، شیریني هایي هم دارد و آن وقتي است که براي اين موانع، راهکارهايي پيدا ميشود و همه اينها به نحوي و درسطوح مختلف تجربياتي هم درکنارش هست. در اين پروژه، از اينگونه موارد بسيار زياد بود. يعني از تمام مراحل اجرايي مالي، فني، سيستمي، مديريت و برنامه ريزي همه يک بار تجربي براي ما داشتند که در آينده، در قالب انتخاب پيمانکاران _ فروشندگان، انعقاد قرارداد ها و غيره مي توانیم از آن استفاده کنیم.

8. شيرين ترين خاطره شما در مراحل احداث پروژه؟

درکل ساخت وساز شيريني خاصي دارد يعني هر روزي که ما وارد پروژه مي شديم، شيريني و حلاوت خاصي داشت زیرا يک قسمتي از کار تمام شده بود و رو به جلو بود ولي من فکر مي کنم روزي که افتتاح اوليه پروژه بود و ساکنان مستقر شدند و تقريباً زندگي در آنجا جريان پيدا کرد، شيرين ترين روز این دوران بود زیرا خدمات و زحماتي که دوستان کشيده بودند به بار نشست و بار دیگر زندگي از طریق اين پروژه جريان پيدا کرد.

9. پروژه جام جم همت  39 ( از ديدگاه شما در يک جمله)؟

پروژه جام جم همت، سندي از سندهاي افتخارات ملي و ايراني است که به ما اميد ميدهد اگر واقعاً بخواهيم مي توانيم و به حول و قوه الهي پيشرفتهاي بهتر و به روزتري هم در انتظار ماست.