امروز
 يكشنبه , 01/بهمن/1396
 Sunday , 21/January/2018

 

حدیث نور

شرکت های تابعه صندوق

مصاحبه با آقاي مهندس فرقاني چاپ فرستادن به ایمیل
چهارشنبه ، 27 بهمن 1389 ، 10:37

 

مدير پروژه مهندسين مشاور

 

 

1. عمليات اجرايي پروژه پس از تعطيلي 3 ساله و پيشرفت فيزيکي حدوداً 40 درصدي چگونه باردیگر آغاز شد؟

به طور معمول، در کليه پروژه هایي که به مدت طولاني، عمليات اجرايي آنها متوقف مي ماند، شروع مجدد، بستگي به نوع و حجم عمليات اجرا شده قبلي دارد. بويژه در مواردي همچون پروژه 39 که عمليات اجرايي آن در بخش هاي مختلف، به صورت متناسبي اجرا نشده بود. يعني در برخي قسمت هاي از پروژه تا 95 % پيشرفت ظاهري داشته و برخي دیگر هيچ کاري صورت نگرفته بود. مهم تر از همه اينکه در برخي دیگر که کارها در حد بالايي پيشرفت داشتند مشکلات، چندين برابر بود . يکي به دليل نداشتن سابقه کنترل هاي تأسيساتي و ديگري به دلیل نقشه هاي متعدد در يک موضوع . بنابراين، براي شروع مجدد نياز به اين بود که علاوه بر شروع اجرا، بررسي هاي وضع موجود به سرعت آغاز شود اما انتخاب پيمانکاران با تعيين فصل مشترک کارهاي انجام شده و حجم عمليات باقيمانده کار بسيار مشکلي بود با اين وجود، با پذيرفتن ريسک بالا در بسياري از موضوعات پيمانکاران انتخاب شدند و به سرعت شروع به کار کردند به نحوي که در باور بسیاري از دست اندرکاران ساختمان شروع مجدد عمليات اجرایي پروژه با اين سرعت و حجم کاري ،نمي گنجد و هنوز این باور برایشان مشکل است که چگونه اين پروژه آغاز و پايان يافت ، پروژه اي که با تمام معضلات آن به ارث رسيده بود .

 

 

2. نحوه برنامه ريزي جبراني و کنترل پروژه براي افتتاح در تاريخ مقرر چگونه بوده است ؟

اين پروژه ها را مي توان از هر حيث منحصر به فرد دانست. موضوع برنامه ريزي جبراني و کنترل آن نيز از این امر مجزا نيست. فشارهاي چند جانبه بر عمليات اين پروژه باعث شده بود تا نوع برنامه ريزي و کنترل بر آن نيز کاملاً متفاوت باشد. پروژه اي که اطلاعات اوليه ناقص داشت و تقريباً در بسياري از موارد، اجبار برگشت به عقب و اصلاحات اجراي قبلي، کار برنامه ريزي را بسيار مشکل مي کرد. ولي با اين حال جلسات فشرده و متعددي که در موضوع برنامه زمانبندي اجرايي تشکيل مي شد و تأکيد رياست محترم صندوق بر زمان افتتاح در تاريخ مقرر و نصب تابلو هاي روز شمار با آن عظمت و نيز حضور مستمر شخص ايشان در تمامي جلسات، تمامي دست اندرکاران اجرايي و غير اجرايي در اين پروژه را وادار به تصميمات خاص و در مواردي غير عرف مي کرد که در نهايت باعث شد پروژه در زمان مقرر و واقعي افتتاح شود. امري که در کشور ما تقريباً نادر و کم سابقه است. آنهم به صورتي که در دوره بهره برداري با کمترين هزينه رفع نقص روبرو بوديم که آنهم باور نکردني و کم نظير بود.

3. تغييرات طرح، نقشه، کاربري و اجراي پروژه را در مقايسه با طراحي هاي اوليه قبل از تعطيلي و نتايج حاصل از آن بيان کنيد.

موضوع طراحي پروژه ساختماني به عوامل متعددي وابسته است از جمله زمان، خواسته کارفرما، سطح کيفي به لحاظ قيمت تمام شده و .... در اين پروژه، تغييرات حادث شده در نقشه ها، کاربري و نيز سطح کيفي متأثر از نظرات کارفرما و تغيير در ديدگاه بود که در مقايسه با دیدگاه هاي قبل بسيار متفاوت است. به نظر اينجانب، بسيار شایسته قدرداني است زیرا که با اندک هزينه اضافه، ارزش افزوده اي چندين برابر کسب شد. علاوه بر آن، اگر اين تغييرات در طرح اتفاق نمي افتاد، پروژه اي با اين عظمت که به عنوان يک نماد شهري نيز به شمار مي آيد شکل نامأنوسي در بافت شهري پیدا مي کرد و در نتیجه در عرضه عمومي دچار مشکل مي شد و ضرر مادي هنگفتي به صندوق تحميل مي کرد در حالي که تغييرات در نما و بعضي از قسمت هاي پروژه باعث شد فروش واحد ها با سرعت و با قيمت مناسبي انجام پذيرد و صندوق بازنشستگي نيز به عنوان يک سازنده مطرح و با کيفيت شناخته شود ( نقطه مقابل گذشته صندوق ) و جاذب سرمايه گذاران مهم در عرصه ساخت و ساز بين المللي گردد .

4. اين پروژه را در مقايسه با ساير پروژه هاي همتراز چگونه ارزيابي مي کنيد؟

پروژه مجتمع مسکوني 39« سردار جنگل » يا به تعبير جديد «جام جم همت » را به لحاظ حجم کار و سابقه اجرايي و روند آن نمي توان با هيچ پروژه ديگري مقايسه کرد. اما اگر بخواهيم کار را از ديد يک مجتمع مسکوني که به بهره برداري رسيده مقايسه کنيم، در بعضي موارد منحصر به فرد است. بویژه در فضاهاي پشتيباني و مشاعات. براي مثال، لابي ورودي در مجموعه «جام جم همت » را مي توان با هتل هاي 5 ستاره مقايسه کرد نه با مجتمع هاي مسکوني، زيرا درهيچ یک از مجتمع مسکوني حتي درگران ترين نقاط نيز چنين فضايي را براي ورودي و لابي اختصاص نداده اند. فضاهاي خدماتي ديگري همچون مجموعه استخر، بدنسازي، سالن هاي اجتماعات ايجاد شده در اين مجتمع با اين عظمت نيز، کم نظير و شايد بي نظير است.

5. نحوه انتخاب و نظارت کمي و کيفي پيمانکاران، کارشناسان و عوامل اجرايي چگونه بود؟

با توجه به اينکه حجم کارهاي انجام شده گذشته بدون نظارت مشاور طراح پروژه بوده و اطلاعات پيمانکاران گذشته نيز در دست نبود، کنترل ادامه انجام کارهاي باقيمانده بسيار مشکل به نظر مي رسید و باید بر نظارت بر ادامه انجام کار ، تصميم گيري درخصوص نحوه ارتباط با گذشته نيز همزمان صورت مي گرفت. به همين دليل، با حضور و نظارت مستمر و دقيق کارشناسي کارها پيش مي رفت. موضوع کارهاي نيمه کاره حجم بسيار زيادي از پروژه را شامل شده بود به همين منظور، انتخاب پيمانکار کلي تقريباً امکان پذير نبود. و باعث مي شد کنترل پروژه از دست خارج شود و هزينه هاي اجرا نيز افزايش پيدا کند. بنابراين با انتخاب پيمانکاران جزء اين امر عملي تر شد. در برخي موارد نیز بصورت اماني کارها انجام مي گرفت. در هر صورت، تمامي دست اندرکاران پروژه به صورت دایم وضعيت اجرايي پروژه را تجزيه و تحليل مي کردند و راهبرد ادامه کار را در صورت لزوم تغيير مي دادند.

6 . موانع و مشکلات اجرايي را که در طول اجراي پروژه با آن مواجه شده ايد بيان کنيد.

همان طور که در پرسش هاي قبل اشاره شد، زماني نبود که در پروژه مشکلي وجود نداشته باشد يا به مانعي برخورد نکنيم. با توجه به برنامه زمانبندي که تابع شمارش معکوس تابلوي روز شمار بود، تعداد جبهه هاي کاري و عوامل اجراي کار و تعدد پيمانکاران و حجم بسيار زياد پروژه، خود يکي از بزرگ ترين مشکلات کار بود. مهم تر از همه، فشردگي حجم ساختمان در زمين محدود که اجازه مانور پشتيباني اجرا نداشته و در نتيجه، تداخل عمليات اجرا در قسمت هاي مختلف باعث مي شد بسیاري از بخش هاي اجرايي که نياز به تقدم و تأخر داشت، به طور همزمان صورت گيرد و این موجب برخورد با موانع بسیاري مي شد براي مثال اجراي تأسيسات موتورخانه تجاري و حمل و نصب تجهيزات آن در حالي انجام مي گرفت که حتي سقف سازه اي بعضي از قسمت هاي آن اجرا نشده بود و يا زمانبندي حجم رنگ آميزي ايجاب مي کرد که هر قسمت از سطوح ديوار که تکميل شده بود، رنگ شود. ولي بزرگ ترين موانع ايجاد شده در اجراي عمليات به ظاهر تمام شده قبل بودکه هيچ اعتماد و اعتباري به آنها نبود، براي مثال شل بودن پيچ و مهره هاي اسکلت فلزي که باعث ظاهر شدن ترک روي بعضي از ديوارها و تخريب سراميک کف مي شد و به ناچار به تخريب و اصلاح پيچ و مهره هاي اسکلت فلزي منجر شد و اين امر در صورتي بود که تمامي نقاط اتصال فوق به حد نازک کاري رسیده و کار تمام فرض شده بود. و فشارهاي روحي و درگيري هاي زياد کاري با توجه به ساعات کاري فشرده حتي تا ساعات نيمه شب و بدون تعطيل نیز مزيد علت بر مشکلات پروژه مي شد.

7 . تجربيات مفيدي که در اجرا و احداث اين پروژه به دست آورديد و نحوه استفاده از اين تجربيات در پروژه هاي آتي را برشماريد؟

البته هر کاري تجربه اي به همراه دارد. اين پروژه نیز با توجه به نوع منحصر به فرد خود با تجربيات فراواني همراه بود که نمي توان آنها را بر شمرد. اما اميدوارم که هيچ گاه با چنين پروژه اي با اين مشخصات برخورد نکنیم. بزرگ ترين تجربه اي که در اين پروژه براي من به دست آمد اين بود که ما توان انجام هر کاري را داريم؛ اگر این موضوع اعتقاد داشته باشیم و از راه و روش مناسب و به جا استفاده کنيم. لازمه انجام، حضور در موقعيت و همراهي مي باشد.

8 . شيرين ترين خاطره شما در مراحل احداث پروژه: مراحل اجراي پروژه، باحوادث تلخ و شيرين بسيار زيادي همراه بود. به لحاظ فشارهاي روحي_ رواني و ديگر مسائل کاري خاطرات تلخ نیز بسيار بود اما با گذشت زمان و اتفاقات شيرين که در پروژه افتاد تمامي خاطرات تلخ نيز به نوعي تغيير شکل داد. مي توانم يکي از شيرين ترين خاطرات اجراي پروژه را نصب تابلوي « افتتاح شد » به جاي روز شمار بدانم.

9 . پروژه جام جم همت  39 (از ديدگاه شما در يک جمله):

مجتمع مسکوني– تجاري که مجتمع جام جم همت نامگذاري شده، در ميان ساختمان هاي بلند تهران، ساختماني فاخر و ماندگار است که در ابعاد و اندازه هاي خود، توان مهندسي کشور را در انضباط و ديسيپلين هاي ويژه ساختمان هاي بلند نشان ميدهد. همچنين نمادي مثال زدني از توان گسترده خود اتکایي نيروهاي کارشناسي اين سرزمين و نشانه بي نيازي آنها از بهره گيري از نيروهاي خارجي است.