امروز
 پنجشنبه , 28/دي/1396
 Thursday , 18/January/2018

 

حدیث نور

شرکت های تابعه صندوق

اقدام شايسته سازمان صدا و سيما در پايان پروژه‌اي بزرگ --آغازي بر يك فرهنگ چاپ فرستادن به ایمیل
چهارشنبه ، 2 بهمن 1387 ، 14:21
اقدام شايسته سازمان صدا و سيما در پايان پروژه‌اي بزرگ
 آغازي بر يك فرهنگ
منبع خبر روزنامه جام جم چهارشنبه 02 بهمن 1387
 
آلودگي صوتي و بصري، سلب امنيت، گرد و خاك دائمي و...، همگي مشكلاتي هستند كه ساخت و ساز در هر محله‌اي ايجاد مي‌كند و ماه‌ها ساكنان آن محل را مي‌آزارد و نكته غم‌انگيز اينجاست كه معمولا پس از اتمام بنا، سازندگان آن، هيچ حقي براي ساكنان محل كه اين رنج طولاني را متحمل شده‌اند، قائل نيستند، حتي اگر اين حق به اندازه گفتن جمله‌اي ساده باشد كه: «ما را حلال كنيد.» اما ماجراي مجتمع مسكوني - تجاري جام‌جم - همت صدا و سيما، كاملا متفاوت و عجيب است.

وقتي از حدود 8 سال پيش، كلنگ پروژه عظيم مجتمع مسكوني تجاري جام‌جم - همت، در نزديكي تقاطع بزرگراه همت و خيابان سردار جنگل زمين خورد، هيچكس گمان نمي‌كرد 3 سال بعد، اين عمليات در حالي كه فقط 40 درصدش پيشرفت كرده بود، متوقف شود، 200 پيمانكار و 1000 نفر از كارگرانش بيكار و اهالي محل از نيمه كاره ماندنش ناخشنود و نگران شوند.
   اما از سال گذشته، عمليات اجرايي اين پروژه بار ديگر آغاز شد و دقيقا تا 24 روز ديگر و همزمان با ايام دهه مبارك فجر افتتاح مي‌شود تا تهراني‌ها شاهد يكي از عظيم‌ترين و مجهزترين مجتمع‌هاي مسكوني - تجاري پايتخت باشند و اين وقتي دلچسب‌تر مي‌شود كه بدانيم اين مجتمع براي گروهي از بازنشستگان و كارمندان صدا و سيماست كه به قول  پورنصاري  رئيس صندوق بازنشستگي  اين كاركنان، اگر همه پساندازشان را هم جمع مي‌كردند شايد با حقوق كارمندي قادر نبودند حتي خانه‌اي 60 - 50 متري را خريداري كنند..
اين مجتمع، يك شهرك است!
 بد نيست بدانيد متراژ زمين مجتمع مسكوني  تجاري جام‌جم همت، 14 هزار و 250 متر مربع است و 712 واحد مسكوني دارد كه به طور متوسط جمعيتي 2000 نفري را در خود جاي مي‌دهد، اين 3 برج مجتمع 22 طبقه است و زيربناي آن 102 هزار و 310‌‌مترمربع است و در آن فضاي سبز، دو بانك بزرگ، درمانگاه، مهد كودك، استخر، مراكز خريد گوناگون، مراكز رفاهي، زمين بازي و... تعبيه شده است و خلاصه مي‌توان گفت شهركي تمام و كمال است كه احتمالا اگر دل  ساكنانش براي ترافيك و كوچه پس كوچه‌هاي تهران تنگ نشود، به هيچ دليلي لازم نيست از مجتمع‌شان خارج شوند و تقريبا بخش عمده‌اي از نيازهاي آنان، در اين مكان برآورده شده است تا به اين ترتيب ميزان سفرهاي درون شهري آنان كاهش يابد.

جالب اينجاست كه عزت‌الله ضرغامي، رئيس سازمان صدا وسيما تاكيد كرده بود: «بازنشستگان و كارمندان بايد واحدهايشان را با نرخ زمان ثبت‌نام در 8 سال گذشته، تحويل بگيرند و هرگز نبايد مبلغ اضافه‌اي از آنان گرفته شود.» اين درحالي است كه احتمالا مي‌توانيد حدس بزنيد نوسانات قيمت مصالح و... در ساخت و ساز چه هزينه كلاني را به عهده سازمان گذاشته است.
  نكته كجاست؟
اما هدف ما از نوشتن اين گزارش فقط  وصف عظمت اين بنا يا تصميم عادلانه رئيس سازمان نيست بلكه نكته مهم ماجراهاي پس از پايان ساخت و ساز اين مجتمع است كه احتمالا هر شنونده‌اي را به تحسين وامي‌دارد و كاش الگويي مناسب براي ديگراني باشد كه در شهرمان اقدام به ساخت و سازهاي بزرگ مي‌كنند.
فرهنگ احترام به حقوق همسايه و پوزش از ايجاد زحمت براي آنها بايد در مجريان ساخت‌و سازها نهادينه شود
چندي پيش سازمان صدا و سيما، حدود 1000 نفر از اهالي محله‌اي را كه ساخت و ساز درآن انجام شده بود، كاملا رسمي و از طريق ارسال كارت دعوت، براي شركت در گردهمايي‌اي كه قرار بود در سالن همايش‌هاي صداو سيما برگزار شود، فراخواند.

اهالي در نخستين لحظات ورود به گردهمايي،  هنوز از دليل دقيق برگزاري آن مطلع نبودند اما دقايقي بعد پارچه نوشته‌اي كه در سالن نصب شده بود، همه چيز را روشن كرد. نوشته به اين شرح بود: «گردهمايي تقديرازهمسايگان پروژه جام‌جم همت صندوق بازنشستگي صدا و سيما» هدف سازمان صدا و سيما از اين گردهمايي، دلجويي از اهالي محل بخاطر تحمل مشكلات ناشي از ساخت و ساز در منطقه بود. در اين گردهمايي حسن تقدس‌نژاد، رئيس هيات امناي صندوق بازنشستگي و معاون اداري و مالي سازمان، محمدحسين صوفي معاون صدا و عباس‌ پورنصاري رئيس صندوق بازنشستگي به همراه گروهي از مديران ارشد سازمان حاضر شدند و  در كنار همسايگان مجتمع پايان ساخت آن را جشن گرفتند.

عباس پورنصاري، رئيس صندوق بازنشستگي سازمان صدا و سيما، در ابتداي اين برنامه از همسايگان بخاطر طولاني شدن ساخت و ساز مجتمع پوزش خواست،از بردباري آنان سپاسگزاري كرد  و گفت: «استفاده از امكانات خدماتي اين مجتمع، محدود به ساكنان آن نيست و حق همه همسايه هاست.»
سپس بازيگراني چون پوريا پورسرخ، مصطفي زماني(يوزارسيف)‌، الهام حميدي، مهراوه شريفي‌نيا، داريوش فرضيايي (عمو پورنگ)‌ و اميرمحمد نيز حضور داشتند و دو مجري برنامه يعني احسان عليخاني و آزاده نامداري با آنها مصاحبه كردند و بعد انواع برنامه‌هاي تفريحي، سه ساعت از اوقات اهالي محله را پر كرد و سرانجام هم، صاحبان مجلس پس از شام،  هدايايي را به مردم اهدا كردند.

پورنصاري درباره هدف صندوق بازنشستگي سازمان صدا و سيما از برگزاري چنين گردهمايي‌اي مي‌گويد: «مقصود ازبرگزاري اين گردهمايي در وهله اول سپاسگزاري از ساكنان محل و در وهله دوم  فرهنگسازي براي احترام به حقوق همسايه و ايجاد پلي ارتباطي بين ساكنان مجتمع و اهالي محله بود
 حالا كه اين گزارش را خوانديد چه احساسي داريد؟ به نظر شما بهتر نبود ديگر مجريان ساخت و سازهاي بزرگ هم،  به اين نكات جانبي توجه مي‌كردند و حداقل با پوزش خواستني ساده، نشان مي‌دادند كه به حق همسايگان احترام مي‌گذارند؟ همانند كاري كه سازمان صدا و سيما انجام داد و قابل ستايش است