امروز
 پنجشنبه , 28/دي/1396
 Thursday , 18/January/2018

 

حدیث نور

شرکت های تابعه صندوق

مقالات بازنشستگی
نسل امروزعمر بیشتربا توان کمتر چاپ فرستادن به ایمیل
چهارشنبه ، 13 مرداد 1389 ، 10:50

با وجودی که میانگین امید به زندگی در سراسر جهان بطور نسبی افزایش یافته است ، گروهی از پژوهشگران علوم زیست شناسی و پزشکی براین باورند که نیرو و توان نسل سالمندان کنونی به مراتب سریع تر از نسل های گذشته رو به تحلیل می رود و بطور کلی ناتوانی های جسمی دوران کهولت در این دوران و در مقایسه با قبل زودتر گریبانگیر سالمندان می شود.

پایگاه " ان اف مد " به نقل از نتایج مطالعات و پژوهش های دانش پژوهان علوم پزشکی در دانشگاه کمبریج انگلیس و انجمن انگلیسی پژوهش های پزشکی ( نور فولک مد ریسرچ سوسیتی " گزارش داده است که پژوهشگران یادشده می گویند : کاهش قدرت تحرک و جنب و جوش در سالمندان امروزی در حدود 60 سالگی آغاز می شود ، در صورتی که سالمندان نسل های قبل در سنین بالاتر دچار ناتوانی برای حرکت کردن می شدند.

 

متن کامل مقاله
 

 
علل کاهش میزان مشارکت سالمندان در نیروی انسانی چاپ فرستادن به ایمیل
چهارشنبه ، 13 مرداد 1389 ، 10:48

آمار های رسمی بین المللی حاکی از آن است که میزان مشارکت نیروی کار سالمندان در جهان ظرف 50 سال گذشته 40 درصد کاهش یافته است .

براساس آمارهای سازمان ملل در سال 1950 میلادی از هر 3 نفر سالمند ( 60 ساله و بالاتر از 60 سال ) یک نفر در نیروی کار یا نیروی انسانی مشارکت داشت یا به عبارت دیگر شاغل بوده اما در سال  2 هزار میلادی از هر 5 سالمند یک نفر شاغل بوده هرچند که روشن است این وضعیت در مورد مردان سالمند و زنان سالمند متفاوت بوده و میزان مشارکت مردان در نیروی کار از 55 درصد در سال 1950 به 30 درصد در سال 2 هزار میلادی کاهش یافته در صورتی میزان مشارکت زنان سالمند از 14 درصد در سال 50 به 10 درصد در سال 2000 میلادی کاهش یافته است.

براساس این آمار میزان مشارکت مردان سالمند در نیروی کار با سرعت بیشتری در مقایسه با زنان سالمند کاهش یافته و این در حالیست که میزان مشارکت زنان در نیروی کار ظرف 5 دهه گذشته ؛ به ویژه در کشورهای توسعه یافته ، پی در پی افزایش داشته است.

 

متن کامل مقاله 

 
شناخت سالمندی و سالمندان چاپ فرستادن به ایمیل
چهارشنبه ، 13 مرداد 1389 ، 10:47

درباره پیری و سالمندی و ویژگی ها و مشخصات آن ؛ هم از نظر جسمی و هم از بعد روانی مقاله ها و کتاب های زیادی به رشته تحریر در آمده و هر کس به اندازه دانش و تجربیات خود در این زمینه قلم فرسایی کرده است .

بخاطرتاسیس مراکز آکادمیکی مطالعات و پژوهش های سالمندی و ایجاد رشته های تخصصی طب سالمندی ، امروز تشخیص مطالبی که درباره سالمندان بر مبنای علمی نوشته شده با آنچه که مبتنی بر پندارها و شنیده های شخصی افراد در قالب کتاب و مقاله عرضه شده اند ، نسبت به گذشته کار چندان دشواری نیست .

دیدگاه بیشتر ژرونتولیست ها یا متخصصان طب سالمندی درباره پیری و دوران سالمندی آن است که کهولت و سالمندی بطور کلی امری نسبی است و ممکن است فردی در سنین 40، 50 سالگی احساس ناتوانی ، سستی ، ضعف و بی اشتهایی که از مشخصات اصلی دوران کهولت و پیری است ، به وی دست دهد اما فردی در سن بالای 80 سالگی هنوز چست و چالاک و سالم و تندرست باشد .

 

متن کامل مقاله
 

 
سالمندی بهینه و ادامه فعالیت بازنشستگان برای تامین هزینه های زندگی چاپ فرستادن به ایمیل
چهارشنبه ، 13 مرداد 1389 ، 10:46

میانگین امید به زندگی به نسبت در سراسر جهان افزایش یافته و از سوی دیگر بهبود شرایط بهداشتی و درمانی باعث شده که بازهم بطور نسبی سالمندان در وضعیت مناسب تری نسبت به گذشته قرار گیرند .

شرایط جدید و دستاوردهای تازه ، تلاش ها را در کشورهای پیشرفته به بهبود کیفیت زندگی سالمندان و بالابردن آن معطوف کرده است تا زمینه ای فراهم شود که افزایش طول عمر توام با زندگی آسوده و به دور از دغدغه ها و نگرانی ها ی قشر سالمند ، تحقق یابد به عبارت دیگر کمیت و کیفیت به موازات یا هم سو با یکدیگر باشند.
در برخی از کشورهای پیشرفته حتی از این هم فراتر گام نهاده و طرح " سالمندی بهینه " را که در واقع  کامل کننده " سالمندی موفق " است ، ارائه کرده که بر پایه این طرح  فراتر از تامین نیازهای درمانی و سلامت و هزینه های زندگی سالمندان ، باید محیطی فراهم ساخت که موازنه ای میان خواسته ها و نیازهای سالمندان در زمینه های گوناگون فرهنگی ، اجتماعی ، احساسی و روانی آنان ، به وجود آمده و سالمندان نه تنها فارغ از درگیری ها و دغدغه های مالی و ترس و نگرانی از به خطر افتادن سلامتی و هزینه های درمانی ، باشند بلکه سالمندی بهینه برای همه افراد سالخورده تحقق یابد.
 
 
<< شروع < قبلی 1 2 3 بعدی > انتها >>

صفحه 1 از 3