امروز
 پنجشنبه , 28/دي/1396
 Thursday , 18/January/2018

 

حدیث نور

شرکت های تابعه صندوق

مصاحبه با دست اندرکاران احداث پروژه جام جم همت

دی ماه 89

 
مصاحبه با آقاي عباس پورنصاري چاپ فرستادن به ایمیل
چهارشنبه ، 27 بهمن 1389 ، 11:23

رييس صندوق بازنشستگي

 

 

1. موانع و مشکلات اجرايي مربوط به داخل و خارج از محدوده پروژه و نحوه مرتفع کردن آنها را بيان فرماييد؟

این پروژه به دليل اينکه بدون جواز و بدون تغيير کاربري، کلنگ زني شد و بارها نقشه آن مورد اصلاح قرار گرفت، در مجموع 3 سال متوقف ماند. از طرفي، مديريت هاي مختلفي در پروژه نقش داشتند که طبيعي است به تعداد این افراد سليقه ها عوض شد و نوع اجرا و حتي مصالح و تنوع آنها بارها تغییر یافت.به این ترتیب، کارکنان سازمان، که عضو پروژه بودند و به آنان وعده تحویل 18 ماه ه داده شده بود، بلاتکليف مانده و فضاي نامطلوبي از نبود اعتماد حاکم شده بود. سرمايه صندوق نیز، همچنان راکد بود که این خود خسارت مادي فراواني به همراه داشت. از طرف دیگر، فضاي حاکم بر روابط محیطي ادارات نیز به گونه اي بود که هيچ مسئولي جرأت نداشت درخصوص دریافت جواز، مساعدتي بکند اما در نهایت، الحمدالله همه اين مسائل برطرف شد. اولين اقدام، دریافت جواز بود يعني صدور عدم خلاف که خود این مورد، کار بسيار مهمي بود. اين اقدام نقطه عطفي درحیات پروژه محسوب مي شد. پروژه اي که 120.000 متر زيربنا داشت و در وضعيت 40 درصد پیشرفت فیزیکي، سال ها متوقف مانده بود. بنابراین ، مشکلات و معضلات مطرح شده ، امکان اجرا و پیشرفت پروژه را سلب کرده بود و ما ناچار بودیم همه این مسائل را با تدبیر و مدیریت صحیح و به موقع مرتفع کنیم .

 

ادامه مطلب...
 
مصاحبه با آقاي مهندس محب خدايي چاپ فرستادن به ایمیل
چهارشنبه ، 27 بهمن 1389 ، 10:50

 

مديرعامل وقت شرکت عمران پارس جام جم و معاون ساختماني فعلي صندوق بازنشستگي

 

 

1. عمليات اجرايي پروژه پس از تعطيلي 3 ساله و پيشرفت فيزيکي حدوداً 40 درصدي چگونه بار دیگر آغاز شد؟

اجراي هر پروژه اي که پس از يک دوره، به حال تعطيل در آمده باشد، با برخي مشکلات و معضلات روبرو مي شود. بویژه در اين پروژه که ما با يک خواب پنج ساله مواجه بوديم با گذشت زمان بعضي از آيتم ها استهلا ک طبيعي پيدا ميکنند براي مثال ممکن است لوله کشي انجام شده باشد ولي به جاي آب، هوا در لوله ها جريان داشته باشد که این خود باعث پوسيدگي و برخي مشکلات را مي شود يا حرکتهاي سازه اي که مشکلاتي را پيش مي آورد و روند برنامه اجرايي گذشته و همه تقدمها و تاخرها و جريانهاي موازي را به هم مي ريزد. به همین دلیل بعد از اينکه اين پروژه در دستور کار اجرايي صددرصد قرار گرفت، آغاز به کار اوليه، تبعات خودش را داشت و انرژي ويژه و تدابير خاصي را طلب مي کرد که خوشبختانه با توجه به مباحث مديريتي پروژه اين امر صورت گرفت و کار آغاز شد.

 

ادامه مطلب...
 
مصاحبه با آقاي پناهي چاپ فرستادن به ایمیل
چهارشنبه ، 27 بهمن 1389 ، 10:44

 

معاون اداري و مالي صندوق بازنشستگي

 

 

1. به طور کلي، خدمات معاونت اداري و مالي صندوق براي پشتيباني از عوامل اجرايي پروژه به چند دسته تقسيم ميشود؟

اقداماتي که معاونت اداري و مالي صندوق در خصوص اين پروژه انجام ميداد، به چند گروه تقسيم ميشود. يکي از این مسائل تأمين اعتبار مالي بود. با توجه به اينکه تأمين منابع کلان مالي از اهميت بالايي برخوردار بود، ما هم انرژي زيادي صرف اين قضيه کردیم تا از جاهاي مختلف اعتبار لازم را جذب کنيم. مسئله بعدي، تأمين مصالح مورد نياز بود. فوریت تأمين مصالح مي طلبيد که هم به موقع اقدام کنيم، هم الزامات قانوني مانند برگزاري مناقصه ها را در نظر بگیریم و هم مصالح از کيفيت بالايي برخوردار باشند. مسئله بعدي، نيروي انساني ستادي بود که در آنجا مستقر بودند. در بخشهاي اداري، مالي و پشتيباني، بخش نگهباني و همچنين انتخاب پيمانکاران که بايد پس از طي تشريفات انجام ميشد. براي انتخاب پيمانکاران، در بعضي موارد لازم بود که صورتجلسه به تأييد هيئت امنا برسد. بعضيها را در خود پروژه انجام مي داديم به هر حال سازماندهي و نظارت بر نيروها کار دشواري بود.

2. چه موانعي به لحاظ اداري، مالي و پشتيباني پيش روي شما وجود داشت و چگونه آنها را برطرف مي کردید؟

يکي از مشکلات ما اين بود که گاهي روند انجام هزينه ها ازاعتباراتي که ما داشتيم سریع تر بود. به هر حال اين پروژه هزينه هاي زيادي داشت و هميشه ما متناسب با آن هزينه ها در صندوق پول و اعتبار نداشتيم و بايد از راه هاي مختلفي آن را جبران ميکرديم.در مدتي که طول ميکشيد هزينه ها جبران شود و کار هم نخوابد، به هر حال قدري فشار رواني وارد ميشد هم به پروژه و هم به مسئولان اما به حول قوه الهي همه مشکلات برطرف شد.

 

ادامه مطلب...
 
<< شروع < قبلی 1 2 3 بعدی > انتها >>

صفحه 1 از 3